payday loans

V etap niedzielnego pielgrzymowania Małopolską Drogą św. Jakuba

Szukając żółtych muszli

?Niezwykłe napotkać można na ścieżkach zwykłych ludzi? Pielgrzym, Paulo Coelho

Dnia 21.07.2013r. miłośnicy Jakubowego Szlaku przy łaskawości słonecznej pogody pokonali kolejny - V etap niedzielnego pielgrzymowania. Przemierzyli 25 kilometrów Małopolskiej Drogi św. Jakuba na odcinku Probołowice - Czawrnocin - Skalbmierz - Pałecznica. Uczestników wyprawy zaszczycił swym towarzystwem ksiądz biskup Grzegorz Ryś - na trasie dodawał sił modlitwą i zarażał dobrym humorem.

Wędrowanie poprzedziła uroczysta msza święta celebrowana przez biskupa Rysia oraz proboszcza parafii Krzysztofa Września w probołowickim kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Świątynia słynie z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus oraz polichromii na płótnie, pokrywającej wewnętrzne ściany budowli.

Podczas kazania ksiądz biskup przekonywał, że przy odrobinie wiary nierealne marzenia mogą nabrać rzeczywistego kształtu. Zaapelował: ?Niemożliwe, żeby kochać nieprzyjaciół, żeby być czystego serca, żeby wprowadzać pokój (?) Niemożliwe, niemożliwe? Ale pozwólcie Panu Bogu działać! Otwórzcie się na słowo, które mówi, że jest możliwe przekraczać ludzkie myślenie?. Pozytywnie zmotywowani, po zrobieniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia, wędrowcy ruszyli na szlak. Wkrótce - po przejściu trzech kilometrów - ukazał się ich oczom gotycki, kamienny kościół pw. WNMP (z 1360r.) w Czarnocinie.

W Skalbmierzu uczestnicy wyprawy, siedząc w odrestaurowanych stellach kanonickich, wysłuchali opowieści księdza proboszcza Mariana Fatygi o jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych ziemi powidzkiej - kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Gospodarz parafii oprowadził wędrowców po wnętrzu wiekowej kolegiaty, pokazał ołtarz główny - przedstawiający scenę Zwiastowania oraz osiem bocznych (z których trzy zostały odnowione).

210713

Kultywując staropolską gościnność, ksiądz proboszcz przy pomocy pań z przykościelnej kawiarenki, uraczył nieco zmęczonych pielgrzymów ciastem i leczem. Po smakowitym posiłku pątnicy ruszyli dalej, by podziwiać czekające na nich, zapierające dech w piersiach, widoki Wyżyny Małopolskiej. Bacznie szukając żółtych muszli i strzałek, wskazujących kierunek trasy, wszyscy dotarli do celu.

W Pałecznicy wójt gminy - p. Marcin Gaweł, w myśl przysłowia ?Gość w dom, Bóg w dom?, podjął w remizie grupę pątników grochówką i pysznymi wypiekami. Zaraz potem - w zastępstwie proboszcza parafii - pokazał kościół św. Jakuba Apostoła, a w nim XVII wieczną ambonę i obrazy, m.in. patrona parafii oraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Na pożegnanie ksiądz biskup pobłogosławił pielgrzymom, złożył deklarację krzewienia idei wędrowania Drogami św. Jakuba i obiecał, że znów pojawi się na szlaku podczas ostatniego etapu pielgrzymowania 20 października 2013r., które zakończy się pod Oknem Papieskim w Krakowie.

Słowa homilii ks. biskupa, głoszące idee, że człowiek pełen wiary, jest w stanie zdziałać bardzo wiele, zapewne zachęcą wszystkich, nawet tych powątpiewających we własne siły, do pokonania następnego etapu niedzielnego pielgrzymowania! Serdecznie zapraszamy stałych i nowych uczestników do wspólnej wędrówki już za miesiąc! Oprócz plecaków z prowiantem na Szlak Jakubowy przydźwigać można wszelkie troski, zmartwienia, by przekonać się jak z kilometra na kilometr robią się ona coraz lżejsze, a po dotarciu do celu w niezwykły sposób znikają?

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy umilili pielgrzymom trud ich podróżowania. W szczególności zaś księdzu biskupowi G. Rysiowi. Wspierał swą obecnością pątnikówna Małopolskim Szlaku Jakubowym, pomagał im znaleźć właściwą drogę. Nie chodzi o Camino (tu kierunek wytyczają żółte muszle), a o odszukanie godziwej drogi życia! Zagubieni mogą trafić na nią, podróżując w głąb siebie.

 

Z pozdrowieniem ?Buen Camino? Iwona Bińczycka - Kołacz

 

1210713V

2013-07-21 3

2210713V 2

2013-07-21 1 

3210713V 6

5210713V 8

2013-07-21 2

6210713V 7

2013-07-21 4

7210713V 5

8210713V 1

9210713V 3

10210713V 4

2013-07-21 5

11210713V 10