payday loans

V etap "Niedzielnego pielgrzymowania"

Śledząc żółte muszli

?Niezwykłe napotkać można na ścieżkach zwykłych ludzi? Pielgrzym, Paulo Coelho

Dnia 21.07.2013r. miłośnicy Jakubowego Szlaku przy łaskawości słonecznej pogody pokonali kolejny V etap ?Niedzielnego pielgrzymowania?. Przeszli 25 kilometrów Małopolskiej Drogi św. Jakuba na odcinku Probołowice ? Skalbmierz ? Pałecznica. Uczestników wyprawy zaszczycił swym towarzystwem podczas wędrówki ksiądz biskup Grzegorz Ryś - na trasie dodawał sił modlitwą i zarażał dobrym humorem.
Wędrowanie poprzedziła uroczysta msza święta celebrowana przez biskupa G. Rysia oraz proboszcza parafii K. Września. Nabożeństwo odbyło się w  probołowickim kościele pw. św. Jakuba Apostoła, słynącym z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus oraz pokrywającej wszystkie ściany budowli polichromii na płótnie.

Podczas pełnego optymizmu kazania, ksiądz biskup przekonywał, że przy odrobinie wiary nierealne marzenia, mogą nabrać rzeczywistego kształtu. Zaapelował: ?Niemożliwe, żeby kochać nieprzyjaciół, żeby być czystego serca, żeby wprowadzać pokój (?) Niemożliwe, niemożliwe? Ale pozwólcie Panu Bogu działać! Otwórzcie się na słowo, które mówi, że jest możliwe przekraczać ludzkie myślenie?. Pozytywnie zmotywowani, po zrobieniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia, wędrowcy ruszyli w drogę, mijając po trzech kilometrach gotycki, kamienny kościół pw. WNMP (z 1360r.) w Czarnocinie.

W Skalbmierzu ksiądz proboszcz Marian Fatyga przedstawił historię - jednego z najpiękniejszych zabytków sakralnych ziemi powidzkiej - kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Uczestnicy wyprawy wysłuchali opowieści, siedząc w odrestaurowanych stellach kanonickich. Następnie ks. proboszcz oprowadził po wnętrzu wiekowej świątyni, składającym się z ołtarza głównego - przedstawiającego scenę Zwiastowania oraz ośmiu bocznych (z których trzy zostały odrestaurowane).

Na nieco zmęczonych gorącem pielgrzymów czekała niespodzianka. Ksiądz proboszcz przy pomocy pań z przykościelnej kawiarenki nie pozwolił zapomnieć, co to typowa polska gościnność! Uraczeni ciastem i leczem oraz sowicie napojeni pątnicy ruszyli dalej, by podziwiać czekające na nich, zapierające dech w piersiach, widoki Wyżyny Małopolskiej. W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy umilili pielgrzymom trud ich drogi.

Bacznie szukając na trasie śladów żółtych muszli, wszyscy dotarli do celu. W Pałecznicy wójt gminy p. Marcin Gaweł podjął liczną grupę wędrowców w remizie grochówką i pysznymi wypiekami. Zaraz potem  - w zastępstwie proboszcza parafii - zaprosił nas do zwiedzania kościoła pw. św. Jakuba.

Na zakończenie wędrówki ksiądz biskup pobłogosławił pielgrzymom, złożył deklarację krzewienia idei wędrowania Drogami św. Jakuba i obiecał, że znów pojawi się na szlaku podczas ostatniego etapu pielgrzymowania w październiku. Mamy nadzieję, że wszystkie  powątpiewania, czy starczy sił, by pokonać kolejny etap ?Niedzielnego pielgrzymowania? rozwiały słowa homilii ks. biskupa, że nic nie jest niemożliwe! Zatem serdecznie zapraszamy! Czekamy na starych i nowych uczestników podczas pokonywania kolejnego  odcinka już za miesiąc! Oprócz plecaków z prowiantem na Szlak Jakubowy przydźwigać można ze sobą wszelkie troski, zmartwienia, by przekonać się jak z kilometra na kilometr robią się one coraz lżejsze, a po dotarciu do celu w niezwykły sposób znikają?

Z pozdrowieniem ?Buen Camino? Iwona Bińczycka - Kołacz

1210713V

2210713V 2

3210713V 6

5210713V 8

7210713V 5

 

8210713V 1

6210713V 7

9210713V 3

11210713V 10