payday loans

Decyzje w związku z pandemią koronawirusa

Drodzy Parafianie!

W odpowiedzi na wezwanie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i naszego Arcypasterza, ks. Abpa Marka Jędraszewskiego oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę parafialną i wszystkich gromadzących się w naszej świątyni na modlitwie i Eucharystii pragniemy przekazać, jakie decyzje podjęliśmy w związku z pandemią koronawirusa:

 1. By zapewnić udział we Mszy świętej mniejszym grupom wiernych (do 50 osób) w dwie najbliższe soboty wieczorem o godz. 17.00 będzie odprawiona Msza św. wg formularza z niedzieli, a w niedzielę 15 i 22 marca będzie dodatkowa Msza św. o godz. 19.00. Ponadto wszystkie Msze św. będą sprawowane w skróconej formie, z krótkim komentarzem do Ewangelii.
 2. Komunię św. będzie rozdawało 2 kapłanów, jeden tradycyjnie do ust, a drugi na dłonie. Przyjmując komunię św. na dłonie trzeba pamiętać o następujących zasadach:
  • na prawą dłoń kładziemy dłoń lewą tworząc automatycznie formę krzyża, kapłan na dłoni położy Najświętszy Sakrament, który prawą dłonią wkładamy do ust i spożywamy na oczach kapłana, nie odwracając się tyłem.
  • podchodząc do Komunii św. przyjmowanej na dłoń pomyślmy o stanie naszych rąk, kogo i czego dotykaliśmy wcześniej.
 3. Odwołujemy dzisiaj (15.03) Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale.
 4. W niedzielę po Mszy św. o godz. 17.00 do Mszy św. o godz. 19.00 będzie możliwość na indywidualną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu. Będziemy prosić Pana Jezusa i Matkę Najświętszą oraz naszych patronów o zdrowie dla siebie i najbliższych, a także w intencji wszystkich chorych oraz o uwolnienie od pandemii koronawirusa.
 5. Zachęcamy także do modlitwy o zachowanie przed chorobą przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki, który, jak odnotowali nasi przodkowie na obrazie z Jego wizerunkiem: w roku 1678 obronił parafian od dżumy – obok ołtarza wystawione są relikwie św. Stanisława. Prośmy go w tych dniach o pomoc dla wiernych naszej parafii i uchronienie przed wirusem.
 6. Wszystkich chorych i osoby podwyższonego ryzyka, oraz tych, którzy obawiają się uczestnictwa w publicznej Eucharystii i nabożeństwach zachęcamy do uczestnictwa w Liturgii Mszy św. za pomocą środków masowego przekazu przez Radia i Telewizji, oraz na naszej stronie internetowej, gdzie jest bieżąca transmisja z Mszy św. i nabożeństw.
 7. Do zakończenia kwarantanny wstrzymane są wszelkie spotkania formacyjne wśród młodzieży i dzieci oraz grup dorosłych, także spotkania przygotowujące do Sakramentu Bierzmowania i podpisywanie indeksów.
 8. Bardzo prosimy w tych dniach ograniczyć również wizyty w kancelarii, tylko do spraw koniecznych oraz formalności związanych z pogrzebem.

Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji chorych i dotkniętych pandemią coronawirusa, a także w intencji tych, którzy leczą i pielęgnują chorych. Prosimy o modlitwę w intencji naszej Wspólnoty Parafialnej i Liturgicznej oraz całego narodu, aby Pan Bóg ustrzegł nas przed szerzącą się pandemią.

Zachęcamy również do zapoznawania się z komunikatami na stronach internetowych Kurii Krakowskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

Każdego mieszkańca i wszystkich Parafian otaczamy darem kapłańskiej modlitwy.

Ks. Ryszard Honkisz – proboszcz
Ks. Mirosław Cupek – wikariusz
Ks. Wacław Kossowski – rezydent