payday loans

Ogłoszenia duszpasterskie - 3. Niedziela Adwentu

„Radujcie się zawsze w Panu” - zachęca nas św. Paweł. „Pan jest blisko!”. Wkrótce będziemy obchodzić święta Bożego Narodzenia. Teraz jest najwyższy czas, aby przygotować swoje serce na spotkanie z Panem Jezusem. Wtedy z radością i pokojem będziemy wyznawać prawdę, że Bóg jest naszym zbawieniem.

 

Ogłoszenia

 • Zapraszamy dziś na Nieszpory o 16.30.
 • Bóg zapłać wszystkim, którzy skorzystali z wczorajszej spowiedzi adwentowej, czekało na penitentów 5 spowiedników.
 • Od Nowego Roku (01.01) będzie zmiana godziny Mszy św. w tygodniu z godz. 7.30 na godz. 7.00, oraz w niedzielę z godz. 12.15 na godz. 12.30.
 • Od dziś (16.12) rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus przed świętami Bożego Narodzenia.
 • Przez cały tydzień o godz. 17.00, zapraszamy wszystkich parafian, a szczególnie młodzież Gimnazjalną i wszystkie dzieci z lampionami, na RORATY.
 • Bóg zapłać za kwiaty do kościoła rodzinom z Masłomiącej: r. Janiny Czarneckiej, Bożeny Drobniak, Jolanty Styczeń, Antoniny Komenda, Doroty Szczepanek, Jolanty Smulskiej-Starzyk i Konstancji Idzikowskiej
 • O przygotowanie kościoła na Święta Bożego Narodzenia prosimy mieszkańców Książniczek.
 • W środę (19.12) po wieczornej Mszy Św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, klasy VIII i III Gimnazjum (spotkanie rozpoczynamy Eucharystią o godz. 17.00)
 • W piątek (21.12) po wieczornej Mszy Św. Adoracja Najświętszego Sakramentu z racji 3. piątku miesiąca, zapraszamy do udziału Wspólnotę Domowego Kościoła.
 • W sobotę (22.12) od godz 9.00 odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. Prosimy o zgłoszenie chorych i starszych, nie wychodzących z domów, których nie odwiedzamy z okazji I- piątku.
 • W sobotę po wieczornej Mszy św. przygotowanie dla rodziców i chrzestnych.
 • W niedzielę (23.12) o godz. 11.00 i 12.15 będzie uroczyste poświęcenie figurek Dzieciątka Jezus. Zapraszamy wszystkie dzieci z figurką z domowej szopki. O godz 12.15 uroczysta Msza św. z udziałem Wspólnoty Domowego Kościoła.
 • Jak co roku członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej nawiedzą nasze domy z opłatkami życzeniami i kalendarzem parafialnym.
 • Wizyty te są także okazją do złożenia ofiary na utrzymanie pracowników, w miejsce dawnych wizyt kolędowych, kościelnego, organisty i grabarza.
 • Zachęcamy do wsparcia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, nabywając świece CARITAS na wigilijne stoły.
 • Zbliża się WIGILIA – wraz z Komitetem Org. 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji zachęcamy rodziny naszej parafii, by zaprosiły osoby samotne do wspólnego przeżycia wieczerzy wigilijnej i włączenia się w akcję „Gość w dom, Bóg w dom”. Szczegóły na www.sdu.malopolska.pl – także wzór specjalnego zaproszenia do pobrania.
 • Naszą wspólnotę w minionym tygodniu opuścił śp. Jan Leszczyński z Masłomiącej, pamiętajmy o nim i naszych bliskich zmarłych w modlitwach, a szczególnie podczas Eucharystii.
 • Rada Parafialna zaprasza na Noc Sylwestrową. Bilety do nabycia w sklepie przy wikarówce.
 • Oaza Dzieci Bożych – zaprasza na Kiermasz Bożonarodzeniowy przed kościołem, będzie można nabyć ozdoby świąteczne, z których dochód będzie przeznaczony na wyjazdy rekolekcyjne dzieci.
 • Centrum Kultury i Promocji oraz Urząd Gminy Michałowice zapraszają na Jarmark Bożonarodzeniowy przed Urzędem Gminy, dziś od godz. 10.00 (ok. 40 stoisk), a od 12.00 do 18.00 – program artystyczny – szczegóły na plakacie przed kościołem.

 

Zachęcamy do nabycia i czytania prasy katolickiej

 • Gość Niedzielny: min: Patron szukających prawdy; oraz płyta CD z najpiękniejszymi kolędami.
 • Niedziela: min: Światło dla pokoju; Obraz w nowej sukience i Jak budowała się wolna Polska.
 • Źródło: min: Rocznica Radia Maryja; Nadzieja specjalna z wiarą i miłością, Otrzymał od Chrystusa koronę życia i Świadectwo nawrócenia.
 • Cuda i łaski Boże: min: Matka Boża Sanecka i Ciąża – stan błogosławiony.
 • Na dzieci czeka Ola i Jaś i Mały Gość Niedzielny z modlitwą, którą JPII odmawiał od dziecka.

 

Ksiądz Proboszcz

Wszystkim uczestnikom pożegnania mojej mamy śp. Krystyny, składam serdeczne Bóg zapłać za obecność, wspólną modlitwę, przeżytą Eucharystię, przyjęte Komunie św. i zamówione Msze św.

Szczególne podziękowania kieruję do członków Orkiestry „Hejnał”, przedstawicieli Bractwa św. Jakuba Rady Parafialnej, Kół Seniora i Gospodyń Wiejskich oraz wszystkich Stowarzyszeń z terenu Parafii, przedstawicieli OSP z Więcławic i Zagórzyc z pocztem sztandarowym oraz delegacji Szkoły Podstawowej z Więcławic, ministrantom i lektorom.

Bóg zapłać za obecność przedstawicielom Gminy Michałowice, przedstawicielom Stowarzyszeń z terenu Gminy, Rodzinie Kolpinga z Luborzycy i Krakowa ze sztandarami oraz wszystkim przyjaciołom i znajomym.

Bardzo dziękuję również tym, którzy wspierali mnie modlitwą, dobrym słowem i licznymi, pełnymi otuchy i ciepła oraz współczucia telefonami.

Nie chciał bym nikogo pominąć – dlatego Wszystkim jeszcze raz Bóg zapłać.

 

Ksiądz Józef Litwa

Żegnamy dziś Mamę Krystynę, dlatego pragnę zadedykować zmarłej matce oraz wszystkim naszym zmarłym już mamom, a także wszystkim matkom żyjącym zwłaszcza tu obecnym wiersz Jerzego Andrzeja Chrzanowskiego zatytułowany "Ona"

Gdy otworzyłem oczy po raz pierwszy,
zobaczyłem jej twarz.
Gdy wyciągnąłem ręce po raz pierwszy,
Dotknąłem jej piersi.
Ona otarła pierwszą łzę.
Podała pierwszą kroplę mleka.
Dała pierwszego klapsa,
I pierwszy pocałunek.
Wyprała pierwszą pieluchę.
Kupiła pierwsze buty,
I wysłuchała pierwszego, niezgrabnego,
Mamo!
Nauczyła pierwszego Ojcze Nasz,
I pierwszego Zdrowaś Maryjo
Ona,
choć dziś
Jej ręce zastygłe w bezruchu,
Pachną jak zawsze
pracą i miłością."

Panie Boże, składamy tu przy ołtarzu nasze ręce do modlitwy. Składają kapłani z rocznika św. Jana Marii Vianney'a wśród nich kapłan Ryszard jej syn. Składamy dziś nasze dłonie do modlitwy w geście dziękczynienia za to piękne 83 letnie życie Krystyny. Gestu złożonych rąk nauczyła swoje dzieci wraz z mężem śp. Ludwikiem. Modlitwa i Różaniec w ręku pozwoliły jej znosić cierpienie i ofiarować je Ukrzyżowanemu.

Najpierw przeżywała dramatyczną śmierć swojej Siostry Janiny , która utopiła się w Sole. Później jej ręce pachnące pracą i miłością włożyły do trumienki kilkumiesięcznego syna Zygmunta najstarszego z braci, który zmarł w dzieciństwie. Potem powtarzała słowa " bądź wola Twoja" gdy długa choroba dotknęła męża Ludwika, który odszedł z tego świata gdy ks. Ryszard był już proboszczem w Więcławicach.

Kto ma złożone do modlitwy dłonie, ten potrafi dać ostatnią lekcję życia- lekcję godnej śmierci.

Ostatnie lata pielęgnowana przez wielu „Aniołów Dobroci”, począwszy od księdza Ryszarda, przez przedstawicieli służby zdrowia. Były też ofiarnie opiekujące się panie opiekunki a skończywszy na mnie samym, który przy okazji spowiedzi w Więcławicach wielokrotnie przynosiłem mamie Komunię świętą i udzielałem Sakramentu Namaszczenia chorych.

Byłem wdzięczny, że ks. Ryszard wraz z bratem Zbigniewem podzielili się ze mną Mamą podczas mojej posługi w parafii. Traktowała mnie jak swoje dziecko. Mając w sercu wrodzoną inteligencję, polot i poczucie humoru. Nigdy nie zapomnę podanego z uśmiechem obiadu i pytania Mamy skierowanego do mnie "czy mój głodny Rumunek coś jeszcze zje". Podczas choroby klepała plecy, bo jak mówiła wiele lat oklepywałam po plecach swojego chorego męża. Modliła się za mnie jak za każdego kapłana. Opowiadała o swoich wyjazdach do Seminarium na Podzamcze gdy ks. Ryszard był jeszcze klerykiem. Nigdy nie zapomnę zapachu chleba , który nieraz przywozili z Kobiernic z Piekarni Państwa Brzuchańskich. Jej ręce autentycznie pachniały chlebem i miłością.

Ostatnie lata przeglądała rodzinny album, w którym były zdjęcia Rodzinne: siostry Broni, Syna Zbigniewa, synowej Honoraty, wnuczek Agnieszki i Gabrysi, kuzyna ks. Roberta z Detroit całkiem jak w jednej z piosenek pt. "Album Rodzinny" Jacka Kaczmarskiego

(...)pożółkłe zdjęcia - a na nich
wspaniały ojciec- powód dumy

Rodzinne zdjęcia dziadek wąsaty
i babka z gromadką dzieci;
poszukaj synu, poszukaj taty
oj łza się w oku kręci

Mały ministrant w komeżce białej,
to ojciec ten z trybularzem
w czasie procesji Bożego Ciała
rynek i cztery ołtarze

Od 2000 roku pracując na plebanii w Więcławicach towarzyszyła Rodzinie syna Zbigniewa i synowej Honoracie, serce Matki jest przy dzieciach, przy wnukach, uroczych Agnieszce i Gabrysi, od 35 lat oddała na własność Bogu syna ks. Ryszarda. Od tego momentu śledziła na modlitwie jego drogi i jego ścieżki życia i kolejne parafie. Różaniec nie wypadał z jej ręki. Godzinki śpiewane z Radiem Maryja towarzyszyły codziennej pracy i szyciu i prasowaniu i gotowaniu. Jako Matka kapłana czuła za Niego duchową odpowiedzialność. Darowała mnie i mojemu bratu Krzysztofowi kącik w swoim sercu i modlitwę do Najwyższego kapłana. Myślę że inni kapłani mogliby pod moimi słowami się podpisać.

Zmarła Krystyna odznaczała się głęboką wiarą w obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Jej przepiękne długie włosy pokrył szron. Jej Ciało zaczęło wygasać. Pan Jezus przyjął jej ofiarę życia. Odeszła do Domu Ojca, zasnęła w Panu w momencie gdy Jej syn dokonywał na ołtarzu konsekracji Ciała i Krwi Pańskiej. Powtarzała z wiarą małej dziewczynki Pan Mój i Bóg Mój. Jakie przesłanie chcesz nam po sobie pozostawić kochana Krysiu.? Pięknie opisują ten duchowy testament słowa jednej z piosenek Zenona Laskowika:

Śniłem sen piękny sen, miałem w nim tak mało lat
Barwny sen dobry sen, a w nim mój dziecięcy świat
Stary dom w sadzie stał, dach się tulił do jabłoni
Byłaś Ty mamo tam i pytałaś synu dokąd gonisz

A ja tam mamo tam, gdzie już bliżej niźli dalej
Zanim sen minie te, jeszcze Mamo mleka nalej
Jeszcze raz przytul mnie i serdeczną daj przestrogę
Zanim dzień spłoszy sen, pójdę mamo w dalszą drogę

Kochana Mamo już skończył się Twój Adwent. Te Święta spędzisz już z mężem Ludwikiem i synem Zygmuntem i ks. Janem. My mamy dużo zadań do zrealizowania, a program na czas bez Mamy to praca i miłość Całujemy Twoje matczyne ręce Krystyno bo pachną jak zawsze. Pracą i miłością. Amen