payday loans

Jakubowe Muszelki w Santiago de Compostela!

Cóż to było za 10 lat!

Bo przecież wyjazd do Santiago de Compostela naszego zespołu Jakubowe Muszelki był z okazji jubileuszu 10 lecia naszego działania. Dlaczego do Santiago? A gdzieżby indziej?!
Tam przecież jest źr
ódło naszej nazwy. Tam jest grób Św. Jakuba Apostoła i tam prowadzą jakubowe szlaki pielgrzymkowe, których znakiem jest muszla św. Jakuba. Tak więc jako przedstawiciele naszego diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych po blisko 9 miesiącach przygotowań ruszyliśmy w sobotę rano w upragnioną drogę do Hiszpanii. Wszyscy bardzo się staraliśmy aby nasza podróż przebiegła szybko a przede wszystkim bezpiecznie, bo jeszcze tego samego dnia wieczorem mieliśmy zagrać nasz pierwszy koncert!

2-smal

Na terenie Centro Europeo de Peregrinacion Juan Paulo II w Monte do Gozo w którym zamieszkaliśmy ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Polonia en Galicia, która prowadzi szkołę polską dla dzieci z rodzin polsko-hiszpańskich! Na ten dzień właśnie zaplanowali zakończenie swojego roku szkolnego i dla nich, na letniej scenie, zagraliśmy nasz koncert. Mimo zmęczenia całodzienną podróżą i związanymi z tym emocjami, nasze dzieci świetnie sobie poradziły grając i śpiewając dla zebranych rodziców i ich dzieci. Specjalnie na tę okoliczność przetłumaczyliśmy naszą piosenkę „Muszla” na język hiszpański i w końcu mogliśmy ją zaśpiewać komuś, kto tę wersję rozumiał!

W podziękowaniu za koncert członkowie zespołu otrzymali od Stowarzyszenia oraz gospodarza tego miejsca - Ojca Romana Wcisło - piękne pamiątkowe muszle z własnymi imionami! A my w zamian obdarowaliśmy ich naszymi okolicznościowymi koszulkami „Santiago 2018” oraz naszymi płytami.

Byliśmy pod wrażeniem zaangażowania rodziców w trud pielęgnowania polskości i ojczystego języka na tym przysłowiowym „końcu świata”.

Niedziela dniem odpoczynku na chwałę Pana. Dla nas tylko druga część tego zdania była prawdziwa, ponieważ zostaliśmy poproszeni, aby zagrać krótki koncert dla odwiedzających „nasze” Centrum Pielgrzymkowe przedstawicieli władz Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Czego się nie robi dla gospodarzy! Również nasz koncert w katedrze Św. Jakuba w Santiago de Compostela został przełożony na inną godzinę, abyśmy mogli uświetnić Mszę Świętą dla galicyjskiej Polonii oraz dla Senatorów RP odprawianą przez biskupa Barrio Barrio. Możliwość zaśpiewania i zagrania w miejscu do którego pielgrzymują ludzie z całego świata przyprawiał nas o ciarki od samego początku planowania naszej wyprawy. I teraz jesteśmy w tym miejscu prawie całym zespołem! Towarzyszą nam emocje ale przede wszystkim wielka radość i wzruszenie! Śpiewamy między innymi dwie pieśni po hiszpańsku, wzbudzając tym uśmiech na twarzach księży celebransów i zgromadzonych wiernych. Biało-czerwona flaga Polski oraz roll-up Województwa Małopolskiego - Partnera Wydarzenia jednoznacznie wskazywały skąd jesteśmy! Dźwięki naszych piosenek odbijają się delikatnie od romańskich wnętrz katedry… Czujemy się spełnieni!

Kolejne dni to dopiero odpoczynek, ale oczywiście aktywny.

Dotarliśmy do symbolicznego końca świata, czyli do Finisterre, zasmakowaliśmy prawdziwego pieszego pielgrzymowania, wędrując kilkanaście kilometrów francuskim szlakiem aż do katedry św. Jakuba. Zwiedziliśmy Katedrę i jej otoczenie oraz poznaliśmy historię i ciekawostki na jej temat. Każdy z nas przytulił się do wielkiego posągu św. Jakuba i dziękował za to, że udało nam się tam być, razem.

Zbieraliśmy muszle plaży w Boiro oraz San Francisco a w Padron mogliśmy przejść pod kamieniem, do którego około 2000 lat temu przycumowała łódź z ciałem Apostoła Jakuba. Dotarliśmy też na południe Galicji, ciesząc oczy pięknymi klifowymi nabrzeżami, zwiedzając replikę statku Krzysztofa Kolumba, aż po portugalskie Valenza do Minho – miasto twierdzę, z widokiem na rzekę graniczną między Portugalią a Hiszpanią.

Trudno podsumować te dni kilkoma słowami… To był Boży czas, wspaniała integracja całego zespołu i opiekunów i godne podsumowanie tych 10 lat. Był to NASZ czas, NASZE wspomnienia i NASZE spełnione marzenia. Zagrać i zaśpiewać u Świętego Jakuba, na końcu świata, w samej Hiszpanii. Coś niesamowitego, prawda? Nam się udało i jedyne co możemy teraz zrobić, to powiedzieć piękne DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy choć w maleńkim stopniu przyczynili się do sukcesu tej misji!

Szczególne podziękowania dla władz Gminy Michałowice i Starostwa Powiatowego którzy wsparli finansowo obchody naszego jubileuszu oraz władz Województwa Małopolskiego które było Partnerem wydarzenia.


Jakubowe Muszelki

1-smal2-smalMuxia1-1-smaldzieci-1-1-smalkatedra1-1smalkatedra1-2-smalkoncert1-1smalz_senatorami-smal