payday loans

Kilometry Dobra w gminie Michałowice

Międzynarodowa kampania „Kilometry Dobra” w gminie Michałowice
W gminie Michałowice zapanowała pogodna aura! Promienie słońca w naszej okolicy wyjątkowo mocno operowały szesnastego marca. Długo nie gasły, by wieczorem przeobrazić się w promienie dobra! A to za sprawą pewnej szlachetnej inicjatywy.
Tego dnia w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej odbyła się inauguracja działalności Funduszu Stypendialnego św. Jakuba, którego celem jest wspieranie rozwoju zdolnej młodzieży z gminy Michałowice.
Uroczystość otworzył wójt gminy – Antoni Rumian. Potem przemawiali zaangażowani w projekt: kustosz sanktuarium św. Jakuba - ks. Ryszard Honkisz oraz prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Pełna Chata" – Leszek Hinc. Radość z powstania funduszu niosącego pomoc zdolnej młodzieży wyraził Jarosław Ignaszak – dyrygent orkiestry Wieniawa.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że w naszej gminie nie brakuje talentów. Jednak "młodzi zdolni" poczuli się wezwani do tablicy. Podczas spotkania postanowili udowodnić wszystkim przybyłym o zasadności powstania Funduszu, dając popis swoich umiejętności. Część artystyczną rozpoczęły w rytmach jazzowych przedstawicielki "Małej Wieniawy" – Alicja Pocięgiel i Amelia Bogdańska. Gdy dźwięki trąbek ustały, Magdalena Kowalska czarowała gości grą na klarnecie.
W fenomenalną akordeonową podróż muzyczną zabrał nas Grzegorz Waśko – uczeń szkoły w Raciborowicach. Natomiast młodzież ze szkoły w Michałowicach zaprosiła nas na ucztę wokalną. Usłyszeliśmy piosenki: „Zaczarowany fortepian” oraz pieśń "Matko o twarzy czarnej jak polska ziemia”. Pomiędzy utworami na scenie pojawił się Nikodem Achtel, który zdobył uznanie odbiorców recytacją wiersza K.I. Gałczyńskiego "Dyrektor i pomnik". Dodajmy, że talent Nikodema dostrzegło jury 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego - zajął on III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych w eliminacjach powiatowych.
Mieliśmy do czynienia ze swoistą karuzelą talentów. Rzadko nadarza się okazja, by podczas jednego występu, można było zobaczyć taką różnorodność dokonań artystycznych. Ich obfitość z każdą odsłoną zdumiewała.
Intrygującą maszyną zafascynowała obecnych drużyna "Dynamodutków". Dzięki swojemu wynalazkowi zdolni majsterkowicze z Zespołu Szkół w Więcławicach Starych zajęli I miejsce w eliminacjach regionalnych Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych oraz XIV miejsce w jego finale. Prezentację szkoły w Więcławicach śpiewająco zakończył duet: Natalia Rudecka i Damian Kłusek utworami "Miasto" oraz "Alleluja". Warto dodać, że Damian otrzymał wyróżnienie w eliminacjach gminnych do 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej. Na widowni, dumna ze swoich uczniów, występy oklaskiwała dyrektor ZS w Więcławicach - Monika Wołek.
Zwieńczeniem części artystycznej był występ kwintetu smyczkowego „The Violiners”. Młode instrumentalistki wykonały autorską kompozycję „Fantazja G-dur” Zosi Hinc, która pod egidą Stowarzyszenia Pełna Chata prowadzi swoje nieco młodsze koleżanki.
Fundusz przy Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych powstał w ramach kampanii "Kilometry Dobra", zapoczątkowanej w Polsce przez Prezesa Polskiego Instytutu Filantropii – Roberta Kawałko. Akcja "Kilometry Dobra" polega na składaniu długich szeregów z jednozłotówek. Oczywiście mile widziane są też większe kwoty, które można wpłacać do puszek wolontariuszy oraz przez internet.
Robert Kawałko osobiście odczytał akt utworzenia Funduszu Stypendialnego św. Jakuba: "Niech będzie on pomocą dla zdolnej młodzieży, aby rozwija talenty na chwałę Bożą i dla dobra Ojczyzny, ku radości swych rodziców i nauczycieli. Pragniemy, aby stypendia przyznawane z tego funduszu nagradzały tych, którzy zamierzają rozwijać swe talenty w dziedzinach: nauki, kultury i sztuki oraz sportu (...)". Akt został podpisany przez założycieli oraz wszystkich przybyłych na spotkanie.
Zainteresowanych wsparciem Funduszu, zachęcamy do wejścia na stronę: http://kilometrydobra.pl/ i odszukania na liście miejscowości Więcławice.
Fot. i relacja: I. Bińczycka-Kołacz

aFundusz

 

Fundusz1 1

Fundusz1 2

Fundusz1 5

Fundusz1 7

Fundusz1 8

Fundusz1 9

Fundusz1 10

Fundusz1 11

Fundusz1 12

Fundusz1 13

Fundusz1 14

Fundusz1 15

Fundusz1 16

Fundusz1 17

Fundusz1 18

Fundusz1 19

Fundusz1 20

Fundusz1 21

Fundusz1 22

Fundusz1 23

Fundusz1 24

Fundusz1 25

Fundusz1 26

Fundusz1 27

Fundusz1 28

Fundusz1 29

Fundusz1 30

Fundusz1 31

Fundusz1 33

Fundusz1 34