payday loans
 

Wspólne śpiewanie patriotyczne w Więcławicach - relacja video

Zgodnie z zapowiedziami, zespół Jakubowe Muszelki działający przy naszym Sanktuarium i pod opieką Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Pełna Chata", przygotował i zaprezentował program muzyczny poświęcony pamięci wszystkich, którzy oddali swe życie za Niepodległą Polskę. Wszystkie teksty śpiewanych piosenek wyświetlane były na ekranie, dzięki czemu wszyscy zebrani mogli wspólnie śpiewać te znane i mniej znane pieśni i piosenki patriotyczne. Dawno nasz kościół nie brzmiał tak mocnymi głosami! 

Poniżej link do video relacji z tego wieczoru.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Więcławicach Starych -Jakubowe Muszelki

Leszek Hinc 

 

Ostatni etap niedzielnego pielgrzymowania

Dnia 20.10.2013r. odbył się ostatni etap niedzielnego pielgrzymowania na odcinku Więcławice Stare - Kraków. Przejście poprzedzone było uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ks. biskup Grzegorz Ryś. W trakcie nabożeństwa ks. biskup został uroczyście przyjęty do Bractwa św. Jakuba, otrzymał akt pasowania oraz pielgrzymi kapelusz z muszlą św. Jakuba.
W VIII etapie na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba wzięło udział 99 pielgrzymów. Pod Oknem Papieskim zebrało się w sumie ponad 170 pielgrzymów, którzy tym samym zakończyli Pielgrzymkę Gwiaździstą w Roku Wiary.

IX etap 1

IX etap 2

Więcej…
 

Uroczystość podniesienia kościoła św. Jakuba w Więcławicach do godności Sanktuarium Diecezjalnego

Dnia 19 października 2013r. odbyła się inauguracja działalności Sanktuarium Diecezjalnego św. Jakuba Apostoła w Więcławicach. Dekret erygowania sanktuarium św. Jakuba podpisał 5 września 2013r. Arcybiskup Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz. Ks. kardynał uznał szczególne znaczenie kościoła, będącego celem licznych indywidualnych i grupowych pielgrzymek, a także centrum inicjatyw religijnych i kulturalnych ? krajowych oraz międzynarodowych. W więcławickiej świątyni leżącej przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba od lat czczony jest obraz św. Jakuba Apostoła i otaczane są kultem relikwie patrona.

Uroczystość podniesienia kościoła do godności sanktuarium ściągnęła do amfiteatru w Ogrodach Parafialnych rzesze wiernych. Wśród gości znaleźli się, między innymi przedstawiciele władz samorządowych, posłowie, a także reprezentanci Bractwa Kurkowego z Krakowa. Na początku poświęcono wieczną lampkę oraz odsłonięto płytę ? replikę tablicy ofiarowanej Katedrze św. Jakuba w Santiago z okazji 30 ? lecia Aktu Europejskiego Jana Pawła II. Poświęcona została także płyta upamiętniająca ustanowienie sanktuarium św. Jakuba.

O godzinie 12.00 rozpoczął się koncert zespołu Jakubowe Muszelki. P. Leszek Hinc specjalnie na tę szczególną okazję przygotował piosenkę: ?Sanktuarium nowe powołał do życia Pan, by serce i dusza czuła, że tutaj dom swój mam. (?) Nasz Jakubie, prowadź! Krzyż w muszli wskazuje cel. Bezpieczna do Więcławic droga. Pielgrzymów w opiece miej!?.

Koncelebrowana msza św. została odprawiona pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Podczas nabożeństwa do Bractwa św. Jakuba w Więcławicach przyjęci zostali nowi członkowie. O oprawę muzyczną mszy św. obok Jakubowych Muszelek zadbał Chór Kolegiaty św. Anny w Krakowie Schola Cantorum Cracoviensis. Uroczystość uświetnił również występ orkiestry dętej HEJNAŁ.

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania kustosz sanktuarium ? ksiądz Ryszard Honkisz zaprosił uczestników imprezy do wspólnego stołu w namiocie Ogrodów Parafialnych, gdzie po wyjątkowej uczcie duchowej wszyscy goście posilili się smacznym obiadem.

Przypomnijmy, że sanktuarium to szczególne miejsce kultu, gdzie po spełnieniu obowiązujących warunków można uzyskać odpust zupełny. Kościół św. Jakuba w Więcławicach warto odwiedzić również ze względu na jego zabytkowy charakter.

Iwona Bińczycka- Kołacz

sankt. 6

sankt. 7

Więcej…
   

VII etap niedzielnego pielgrzymowania

W VII etapie ?Niedzielnego pielgrzymowania Małopolską Drogą św. Jakuba? wzięło udział 62 pielgrzymów. Pątnicy pokonali 21-kilometrowy odcinek Camino de Santiago z Niegardowa do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Była to pierwsza zorganizowana pielgrzymka Małopolskim Szlakiem św. Jakuba do najmłodszego sanktuarium św. Jakuba w Polsce ? erygowanego 5 września 2013 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Już dzisiaj zapraszamy na ostatni w tym roku etap niedzielnych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, który rozpoczniemy 20 października 2013 r. od Mszy św. sprawowanej w sanktuarium w Więcławicach Starych o godz. 7:50.

 

Franciszek Mróz ? Prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych

VII etap 2013 09 22

VII etap 2013 09 22 2

Więcej…
 


Strona 126 z 134