payday loans

Uroczystość podniesienia kościoła św. Jakuba w Więcławicach do godności Sanktuarium Diecezjalnego

Dnia 19 października 2013r. odbyła się inauguracja działalności Sanktuarium Diecezjalnego św. Jakuba Apostoła w Więcławicach. Dekret erygowania sanktuarium św. Jakuba podpisał 5 września 2013r. Arcybiskup Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz. Ks. kardynał uznał szczególne znaczenie kościoła, będącego celem licznych indywidualnych i grupowych pielgrzymek, a także centrum inicjatyw religijnych i kulturalnych ? krajowych oraz międzynarodowych. W więcławickiej świątyni leżącej przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba od lat czczony jest obraz św. Jakuba Apostoła i otaczane są kultem relikwie patrona.

Uroczystość podniesienia kościoła do godności sanktuarium ściągnęła do amfiteatru w Ogrodach Parafialnych rzesze wiernych. Wśród gości znaleźli się, między innymi przedstawiciele władz samorządowych, posłowie, a także reprezentanci Bractwa Kurkowego z Krakowa. Na początku poświęcono wieczną lampkę oraz odsłonięto płytę ? replikę tablicy ofiarowanej Katedrze św. Jakuba w Santiago z okazji 30 ? lecia Aktu Europejskiego Jana Pawła II. Poświęcona została także płyta upamiętniająca ustanowienie sanktuarium św. Jakuba.

O godzinie 12.00 rozpoczął się koncert zespołu Jakubowe Muszelki. P. Leszek Hinc specjalnie na tę szczególną okazję przygotował piosenkę: ?Sanktuarium nowe powołał do życia Pan, by serce i dusza czuła, że tutaj dom swój mam. (?) Nasz Jakubie, prowadź! Krzyż w muszli wskazuje cel. Bezpieczna do Więcławic droga. Pielgrzymów w opiece miej!?.

Koncelebrowana msza św. została odprawiona pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Podczas nabożeństwa do Bractwa św. Jakuba w Więcławicach przyjęci zostali nowi członkowie. O oprawę muzyczną mszy św. obok Jakubowych Muszelek zadbał Chór Kolegiaty św. Anny w Krakowie Schola Cantorum Cracoviensis. Uroczystość uświetnił również występ orkiestry dętej HEJNAŁ.

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania kustosz sanktuarium ? ksiądz Ryszard Honkisz zaprosił uczestników imprezy do wspólnego stołu w namiocie Ogrodów Parafialnych, gdzie po wyjątkowej uczcie duchowej wszyscy goście posilili się smacznym obiadem.

Przypomnijmy, że sanktuarium to szczególne miejsce kultu, gdzie po spełnieniu obowiązujących warunków można uzyskać odpust zupełny. Kościół św. Jakuba w Więcławicach warto odwiedzić również ze względu na jego zabytkowy charakter.

Iwona Bińczycka- Kołacz

sankt. 6

sankt. 7

Więcej…
   

VII etap niedzielnego pielgrzymowania

W VII etapie ?Niedzielnego pielgrzymowania Małopolską Drogą św. Jakuba? wzięło udział 62 pielgrzymów. Pątnicy pokonali 21-kilometrowy odcinek Camino de Santiago z Niegardowa do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Była to pierwsza zorganizowana pielgrzymka Małopolskim Szlakiem św. Jakuba do najmłodszego sanktuarium św. Jakuba w Polsce ? erygowanego 5 września 2013 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Już dzisiaj zapraszamy na ostatni w tym roku etap niedzielnych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, który rozpoczniemy 20 października 2013 r. od Mszy św. sprawowanej w sanktuarium w Więcławicach Starych o godz. 7:50.

 

Franciszek Mróz ? Prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych

VII etap 2013 09 22

VII etap 2013 09 22 2

Więcej…
   

I Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba

I Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba organizowany przez Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych odbył się 14.09.2013r. w ramach Pikniku Ziemniaczanego. Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Plus, Droga i Niedziela. Słoneczna aura oraz interesujące nagrody ufundowane przez firmy: Bikershop oraz Pharma CF z Niepołomic sprawiły, że frekwencja - jak na pierwszy z cyklu bieg - była zaskakująco wysoka. W zawodach wzięło udział 64 uczestników. Przyjechali biegacze z wielu miast Polski: Warszawy, Zabrza, Gliwic, Myślenic. Najmłodszy uczestnik imprezy miał 9, a najstarszy 63 lata.
Pierwsze miejsce w dystansie na 12,5 km zajął Artur Kern (46.40), wygrywając rower górski, na drugiej pozycji uplasował się Tadeusz Maj (47,17). Trzecie miejsce należało do Kamila Krawczyka (50.00). Na dystansie 7 km zwycięskie miejsca zajęli kolejno: Schab Krzysztof (28.55), Piwowarczyk Dominik 29.21 i Nowicki Marcin (36.23).
Bieg udało się zorganizować przy ogromnym wsparciu kustosza Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych ? ks. R. Honkisza oraz prezesa Bractwa św. Jakuba ? F. Mroza. Do pomocy włączyła się społeczność lokalna ? Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Pełna Chata", które zorganizowało zawody biegowe dla dzieci; Ochotnicza Straż Pożarna, lektorzy z parafii św. Jakuba z Więcławic, a także p. Beata Kuczmańska nauczycielka z ZS w Michałowicach wraz z uczniami. Spragnionym biegaczom wodę Małpolankę, ufundowaną przez właściciela marki - p. Marka Thiera, podawali harcerze ze szczepu Wigry z Krakowa pod opieką p. Karoliny Talik.
Z relacji uczestników wynika, że trasa biegu i atmosfera zawodów podobała się. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócą do nas za rok!

Współorganizatorka I Małopolskiego Biegu Drogą św. Jakub
Iwona Bińczycka Kolacz

Wyniki biegu - kliknij  [tutaj]

14.09.13 I M Bieg  49

14.09.13 I M Bieg  52

Więcej…
 

Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba

W dniach 5-8 września 2013 roku w Krakowie i Więcławicach Starych odbyło się wyjątkowe wydarzenie gromadzące miłośników Camino de Santiago z całej kuli ziemskiej - Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba. W jego program wpisana była VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa ?1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela?.
Zdarzeniu, poświęconemu genezie i funkcjonowaniu Drogi św. Jakuba oraz wspieraniu idei pielgrzymowania najważniejszym szlakiem pielgrzymkowym chrześcijańskiej Europy, towarzyszyły prezentacje polskich i zagranicznych stowarzyszeń, wykłady i pokazy filmowe. W ramach imprezy uczestnicy zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Bł. Jana Pawła II, Wawel oraz Kopalnię Soli w Wieliczce, przemierzyli także fragment Małopolskiej Drogi św. Jakuba.
Pielgrzymi wyruszając z Polanowic, dotarli do kościoła św. Jakuba w Więcławicach Starych, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. W jej trakcie biskup Grzegorz Ryś odczytał dekret kardynała Stanisława Dziwisz, ustanawiający kościół w Więcławicach Sanktuarium Diecezjalnym św. Jakuba.
Bractwo św. Jakuba w Wiecławicach Starych, które było organizatorem Światowego Spotkania Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba, zostało agregowane do Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Patronatem honorowym imprezę objęli: ks. kard. Stanisław Dziwisz ? Metropolita Krakowski, ks. abp Julián Barrio Barrio ? Metropolita Santiago de Compostela, J. Eks. Agustín Nú?ez Martínez ? Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce, prof. dr hab. Jacek Majchrowski ? Prezydent Miasta Krakowa oraz wiele innych znamienitych postaci.
Warto dodać, że spotkanie bractw św. Jakuba cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników ? napłynęło ponad 90 zgłoszeń z Polski i 46 z szesnastu państw świata.

Iwona Bińczycka-Kołacz

05.09.2013 Otwarcie konf 4

05.09.2013 Otwarcie konf 1

Więcej…
 


Strona 101 z 108