payday loans
 

VII etap niedzielnego pielgrzymowania

W VII etapie ?Niedzielnego pielgrzymowania Małopolską Drogą św. Jakuba? wzięło udział 62 pielgrzymów. Pątnicy pokonali 21-kilometrowy odcinek Camino de Santiago z Niegardowa do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Była to pierwsza zorganizowana pielgrzymka Małopolskim Szlakiem św. Jakuba do najmłodszego sanktuarium św. Jakuba w Polsce ? erygowanego 5 września 2013 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Już dzisiaj zapraszamy na ostatni w tym roku etap niedzielnych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, który rozpoczniemy 20 października 2013 r. od Mszy św. sprawowanej w sanktuarium w Więcławicach Starych o godz. 7:50.

 

Franciszek Mróz ? Prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych

VII etap 2013 09 22

VII etap 2013 09 22 2

Więcej…
   

I Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba

I Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba organizowany przez Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych odbył się 14.09.2013r. w ramach Pikniku Ziemniaczanego. Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Plus, Droga i Niedziela. Słoneczna aura oraz interesujące nagrody ufundowane przez firmy: Bikershop oraz Pharma CF z Niepołomic sprawiły, że frekwencja - jak na pierwszy z cyklu bieg - była zaskakująco wysoka. W zawodach wzięło udział 64 uczestników. Przyjechali biegacze z wielu miast Polski: Warszawy, Zabrza, Gliwic, Myślenic. Najmłodszy uczestnik imprezy miał 9, a najstarszy 63 lata.
Pierwsze miejsce w dystansie na 12,5 km zajął Artur Kern (46.40), wygrywając rower górski, na drugiej pozycji uplasował się Tadeusz Maj (47,17). Trzecie miejsce należało do Kamila Krawczyka (50.00). Na dystansie 7 km zwycięskie miejsca zajęli kolejno: Schab Krzysztof (28.55), Piwowarczyk Dominik 29.21 i Nowicki Marcin (36.23).
Bieg udało się zorganizować przy ogromnym wsparciu kustosza Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych ? ks. R. Honkisza oraz prezesa Bractwa św. Jakuba ? F. Mroza. Do pomocy włączyła się społeczność lokalna ? Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Pełna Chata", które zorganizowało zawody biegowe dla dzieci; Ochotnicza Straż Pożarna, lektorzy z parafii św. Jakuba z Więcławic, a także p. Beata Kuczmańska nauczycielka z ZS w Michałowicach wraz z uczniami. Spragnionym biegaczom wodę Małpolankę, ufundowaną przez właściciela marki - p. Marka Thiera, podawali harcerze ze szczepu Wigry z Krakowa pod opieką p. Karoliny Talik.
Z relacji uczestników wynika, że trasa biegu i atmosfera zawodów podobała się. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócą do nas za rok!

Współorganizatorka I Małopolskiego Biegu Drogą św. Jakub
Iwona Bińczycka Kolacz

Wyniki biegu - kliknij  [tutaj]

14.09.13 I M Bieg  49

14.09.13 I M Bieg  52

Więcej…
 

Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba

W dniach 5-8 września 2013 roku w Krakowie i Więcławicach Starych odbyło się wyjątkowe wydarzenie gromadzące miłośników Camino de Santiago z całej kuli ziemskiej - Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba. W jego program wpisana była VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa ?1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela?.
Zdarzeniu, poświęconemu genezie i funkcjonowaniu Drogi św. Jakuba oraz wspieraniu idei pielgrzymowania najważniejszym szlakiem pielgrzymkowym chrześcijańskiej Europy, towarzyszyły prezentacje polskich i zagranicznych stowarzyszeń, wykłady i pokazy filmowe. W ramach imprezy uczestnicy zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Bł. Jana Pawła II, Wawel oraz Kopalnię Soli w Wieliczce, przemierzyli także fragment Małopolskiej Drogi św. Jakuba.
Pielgrzymi wyruszając z Polanowic, dotarli do kościoła św. Jakuba w Więcławicach Starych, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. W jej trakcie biskup Grzegorz Ryś odczytał dekret kardynała Stanisława Dziwisz, ustanawiający kościół w Więcławicach Sanktuarium Diecezjalnym św. Jakuba.
Bractwo św. Jakuba w Wiecławicach Starych, które było organizatorem Światowego Spotkania Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba, zostało agregowane do Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Patronatem honorowym imprezę objęli: ks. kard. Stanisław Dziwisz ? Metropolita Krakowski, ks. abp Julián Barrio Barrio ? Metropolita Santiago de Compostela, J. Eks. Agustín Nú?ez Martínez ? Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce, prof. dr hab. Jacek Majchrowski ? Prezydent Miasta Krakowa oraz wiele innych znamienitych postaci.
Warto dodać, że spotkanie bractw św. Jakuba cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników ? napłynęło ponad 90 zgłoszeń z Polski i 46 z szesnastu państw świata.

Iwona Bińczycka-Kołacz

05.09.2013 Otwarcie konf 4

05.09.2013 Otwarcie konf 1

Więcej…
   


Strona 54 z 61